INSPIRUJĄCA WYCIECZKA ZAWODOWA ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU

INSPIRUJĄCA WYCIECZKA ZAWODOWA ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU

  Korzystając z przepięknej jesiennej aury, uczniowie technikum architektury krajobrazu wybrali na wycieczkę zawodową do Szkółki Szmit  w Pęchcinie k. Ciechanowa.

         Wspaniale przygotowany nowy obiekt biurowo-konferencyjny, świetnie zorganizowane gospodarstwo produkcyjne i piękny ogród pokazowy to główne punkty programu. Młodzież z uwagą oglądała hale produkcyjne, magazyny, szklarnie, tunele, maszyny i sprzęt. Dzięki temu docenili zaangażowanie, trud pracy szkółkarzy i doskonałej jakości materiał roślinny.

         Byliśmy pod wrażeniem pasji i wiedzy przewodników, między innymi Pani Magdaleny Szmit-Siewruk, która swoją wiedzę wykorzystuje jako uznany architekt krajobrazu . Z zainteresowaniem wspólnie wsłuchiwaliśmy się w opowieści o historii gospodarstwa czy tajnikach pracy. Ciekawostki dotyczące wybranych gatunków roślin, sposobu ich rozmnażania i cięcia, stały się dla wielu natchnieniem do zadawania pytań. Przekazywane informacje dotyczyły smaków, zapachów
i wykorzystywaniu roślin w kuchni, medycynie czy aranżacjach florystycznych.

         Ogród pokazowy w jesiennej odsłonie zachwycał nas przede wszystkim ciepłymi kolorami, pomysłami na zestawienia roślinne, kompozycjami i aranżacjami. Uwagę przyciągały elementy takie jak: mała architektura, rdzawa biżuteria ogrodowa czy obiekty wodne. Ogród Państwa Szmit to jedna z największych prywatnych kolekcji drzew i krzewów w Europie. Uczniowie utrwalali nazwy łacińskie, bardzo chętnie fotografowali. Z pewnością docenili pozyskaną na lekcjach wiedzę, bo wielu bezbłędnie rozpoznawało gatunki i ich zastosowanie.

Myślę, że poświęcony na wyjazd czas, zainspirował do działań
we własnych ogrodach, przybliżył tajniki zawodu architekta krajobrazu
i był fantastyczną motywacją do dalszej nauki.

                                                                           Ewelina Potrząsaj-Kulik